Awards

First Prize


A Participative Development Model - Community Land Trust
Jasmine Saluja (India), Oormi Kapadia (India), Neil Mandevia (India), Bornali Bhandari (India), Jayant Gehi (India), Marzban Irani (India).

Second Prize


Apna Hai
Smita Singh (India), George Attokaran (India), Aman Luthra (India), Mike Hardin (USA), Magdalena Gajewska (Poland), Pranay Manocha (India).

Third Prize


Inclusive Neutrality
Sabrina Hiridjee (France), Amrita Madan (India), Priyanka Jain (India), Adrien Defosse Horridge (France), Alain Deveau (France), Samuel Maillot (France), Chris Younes (France), Vina Hiridjee (France), Laurence Cremel (France).

Honourable Mention


Naya Dharavi
Dr. Sujata Govada (USA -OCI), Dr. Essy Baniassad (Iran), Ng Cheuk Yee John (Hong Kong), Prasoon Kumar (India), Widemar Spruit (The Netherlands), Ruffina Thilakaratne (Hong Kong), Suvarna Apte (India), Fiona Waters (Britain), Adolf Tragler (India), Felix Thomas (India), Ravi Govada (USA -OCI), Kalpesh Narkhede (India), Anupriya Goswami (India), Duccio Aiazzi (Italy), Arun Govada (USA -OCI), Nick Lau (Hong Kong), Kristen Saul (Australia), Nikita Verma (India), Patrizia Bucciarelli (Italy), Mathew Heo (Hong Kong).

Honourable Mention


The Game Is On!
Deborah Lambert (Belgium), Michiel van Driessche (Belgium), Marnix Vink (The Netherlands), Steven Broekhof (The Netherlands), Willemijn van Manen (The Netherlands), Laura Spenkelink (The Netherlands), Carlijn Klomp (The Netherlands), Wouter Oostendorp (The Netherlands), Joop Steenkamp (The Netherlands), Paul van Kerkoerle (The Netherlands), Maartje van Eerd (The Netherlands), Somesh Sharma (Indian), Arbind Singh (Indian).

Honourable Mention


Realizing Dharavi
UMA3, Umeå School of Architecture: Richard Conway (Sweden, Ireland), Sangram Shirke (Sweden, India), Walter Unterrainer (Sweden, Austria), Linda Unterrainer (Austria), Therese Hagglund (Sweden), Hanna Ivansson (Sweden), Krut Zetterlund (Sweden), Viktor Sjolander (Sweden), Maja Hallen (Sweden), Julia Samberg (Sweden), Carin Thorstensson (Sweden), Carl Elgenstierna (Sweden), Emma Sandvik (Sweden). With contributions: Maxine Lundström, Josep Garriga Tarres, Josefine Knutsen, Johan Nord, Felicia David Reppen, Daniela Lamartine, Ebba Forsberg, Alice örnö; Jacob Lif, Jenny Lindberg, Petra Henriksson, Lucas Bidö, Klara Nero, Linn Efvergren.




Awards not less than the prize money stated below:
1st prize: 10, 00,000 INR (Ten Lakh Indian Rupees)
2nd prize: 7, 00,000 INR (Seven Lakh Indian Rupees)
3rd prize: 5, 00,000 INR (Five Lakh Indian Rupees)
And up to 3 honourable mentions of 1, 00,000 INR each (One Lakh Indian Rupees each)

Tax Deducted at Source (TDS) will be deducted as required by law and the certificate of TDS will be provided.

A compilation of the winning entries will be published.